TÖRTÉNELEM / Erdély kategória termékei
Hadi utak Erdélyben. Barangolások magyar katonák nyomában

: Hadi utak Erdélyben. Barangolások magyar katonák nyomában

Kiadás:

Kolozsvár, 1994

Kiadó:

NIS Kiadó

Kategóriák:

Erdély Magyar történelem Hadtörténelem

Sorozat:

Erdélyi Kiskönyvtár

Terjedelem:

155 p.

Kötésmód:

papír

tartalom:

Erdélyben különösen, de az egész Kárpát-medencében, az utóbbi fél évszázadban megbénult a magyar történelmi tudat. Eszünkbe se jut, hogy Erdélyben van az a hely, ahol Szent László megvívott a magyar leányt elrabló kun vitézzel. Ki áll meg emlékező lélekkel az Erdélyi Vaskapunál – vagy megy el oda kirándulni –, ahol Hunyadi János eltorlaszolta a nagy erővel nyomuló török hadat? Az erdélyi magyar katonai jelenléttel, harcokkal és hadvezérekkel ímmel-ámmal foglalkozott az anyaország történelemtudománya, mit sem törődve az igazsággal. Erdélyi magyar diákok nemzedékei – magyar tannyelvű iskolákban is – nem ismerhették meg, vázlatosan sem, saját nemzetük történelmét. hát még a magyar katonai múltat, őseik harcait és véráldozatait! Csak annyi volt megengedett számukra, hogy lelkesedjenek, amiért székelyek harcoltak Mihai havasföldi és Stefan moldvai vajdák oldalán a törökök ellen, mintegy sugallva szolgaszerepüket és mindenkoron Erdély történelmében.
Legfennebb a családi otthonokban eshetett szó arról, hogy Szent László király a keleti magyar végek és így a Székelyföld védelmezője volt. Bethlen Gábor nemcsak az építés, a művelődés, az iskolák fejedelme, de a honvédő háborúké is. A Székelyföld határvédő népe hány meg hány önfeláldozó harcot vívott a betörő tatárokkal. A hajdanán virágzó Mezőséget és a Maros termékeny völgyét tatárok-törökök dúltak fel úgy, hogy a magyarság örökre elveszítette ezeken a tájakon hajdani többségét, erejét. Kuruc seregek győzelmei és vereségei követték egymást Erdély belső vidékein és a széleken, a Részeken meg Máramarosban. A 48-as szabadságharc idején Bem tábornok két dicsőséges hadjáratot vezetett Erdély földjén...
Hajdani hadak, elfelejtett krónikások nyomába szegődtem, hogy visszaálmodjam az elomlott időket, elfelejtett csatákat, hősök és vitézségek példáit. Újraírt hadijelentéseim tanulságai egybehangzanak. Erdélyben a magyar katona mindig honvédő háborúkat vívott. Soha idegen területet nem akart meghódítani, más népeket nem akart leigázni. Csak a maga földjét és népét védelmezte mindenkoron.
Olyan örökség ez, amelyet többségi vagy kisebbségi sorsunkban egyképpen emelt fővel vállalhatunk. 

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!