SZÉPIRODALOM / Magyar irodalom kategória termékei
Buda halála [Reprint]

: Buda halála [Reprint]

Kiadás:

Budapest, 1988

Kiadó:

Helikon Kiadó

Kategóriák:

Magyar irodalom Vers Reprint

Nyelv:

Magyar

Terjedelem:

151 p.

Kötésmód:

egészvászon

tartalom:

Amikor a magyarság a világerők háborúinak s a maga szabadságharcainak földúlt hadszínterén újra magára ocsúdni kezdett, nemzeti érzésének alakulásában egyre fontosabb szerepet kaptak az ősi birtoklás és a nagy ősöktől való származás hagyományai. A nemzeti közvélemény úgy tudta, hogy a magyarok a hunok leszármazottai, a honfoglalás Attila egykori földjének jogos visszaszerzése. A lassan fölvirágzó szépirodalomtól azt várta a nemzet, hogy a költők énekeljék meg a honfoglalás történetét. Vörösmarty eposza, a Zalán futása ezt a heves vágyat látszott betölteni. Igazán mély hatása azért nem volt, mert vergiliusi hexametereit és ossziáni hangulatait nem értette meg a nép, s a nemesség is inkább csak „a régi dicsőség” hősi képeinek megidézését csodálta benne. Ez a közvélemény a magyar-finnugor kapcsolatokat kutató tudósokat is gyanakodva nézte: elutasította a „halszagú atyafiság”-ot. A nemzeti vágyak zavarát Arany János úgy akarta eloszlatni, hogy Attila fiáról, a magyar őshazába visszatért Csaba királyfiról készült nagyszabású eposzi trilógiát írni. Művében a királyfi, Attila fia, a hun-magyar rokonság jelképes megtestesítője, a honfoglaló magyarság örökösödési jogának biztosítása lett. A nagyra tervezett trilógiának terveit az abszolutista elnyomás és a kiegyezésre következő züllés körülményei közt nem tudta megvalósítani a költő. Befejezni csak a trilógia első részét, a Buda halálát volt képes.

Ennek a „hun regé”-nek aranymíves aprómunkával, megrendítő gonddal át- meg átjavított első fogalmazványa annak az óriási erőfeszítésének emléke, amellyel a magyar őstörténetet fölidéző „magyar naiv eposzt” igyekezett Arany újrateremteni. A Buda halála „impúrumá”-nak hasonmását a szépen nyomtatott végleges szöveggel és Keresztury Dezső alapos és érdekes tanulmányával kiegészítve teszi közzé a Helikon Kiadó. Nemcsak egy nagy költő művészi látomását tehát a magyar őstörténetről, hanem a magyar önismeret, azonosságtudat egy igen fontos kérdéskörének olyan megfogalmazását, amelynek komoly mondanivalója van napjaink nemzeti érzésvilága számára is.

leírás:

Az Országos Széchényi Könyvtárban Quart Hung. 1535. jelzeten őrzött impúrum hasonmása.

Borítóján fém plakett.

Állapot:

használt, de jó állapot

Ár:

3 000 Ft helyett -50% 1 500 Ftrendelhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!